I WYPRAWA KAJAKOWO-ROWEROWA

po ziemi ukochanej i opisywanej przez Wielkiego Pisarza Stefana Żeromskiego

z okazji 150 rocznicy Jego urodzin

Rowerem i kajakiem – Wiernej Rzeki szlakiem”

Zorganizowana przez Fundację im. Stefana Żeromskiego z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej

(konkurs LGD „Dorzecze Bobrzy”) w dniu 25.04.2015 r.

Program
8:30–8:50 Zbiórka uczestników w Kuźniakach obok ruin wielkiego pieca hutniczego.
9:00 Rozpoczęcie imprezy: powitanie uczestników i gości, informacje, przejazd uczestników na
miejsce rozpoczęcia spływu kajakowego (Akwizgran)/Start rajdu pieszego.
9:30 Rozpoczęcie spływu kajakami na trasie: Akwizgran–Korczyn (1–1,5 godziny).
10:30–11:00 Zakończenie spływu (Korczyn/Łosień, k. młyna).
11:30 Przesiadka na rowery i powrót trasą Korczyn–Snochowice–Kuźniaki – ok. 12 km.
12:30–13:00 Zakończenie imprezy, wręczenie pamiątkowych dyplomów, ognisko.

O planach fundacji

Fundacja im. Stefana Żeromskiego zamierza takie wyprawy organizować cyklicznie: jedna w roku na cześć S. Żeromskiego, a jeśli będzie zapotrzebowanie to częściej, na zamówienie zainteresowanych osób. Planowane jest przedłużenie trasy spływu do Wiernej, jeśli gospodarze rzeki – bobry – nie będą tak aktywnie tamować przepływu wody – rzeka na kilkukilometrowym odcinku praktycznie nie ma koryta, jest wielkim błotnistym rozlewiskiem.

Wypożyczalnia oferuje: 4 kajaki 1-osobowe, 4 kajaki 2-osobowe, 10 rowerów, przyczepkę 1-osiową do przewozu kajaków.

Wypożyczanie kajaków nie będzie ograniczone do Wiernej Rzeki – możliwe będzie skorzystanie z kajaka na innych akwenach, na zamówienie indywidualne, z dowozem sprzętu.

O Kuźniakach i okolicy

We wsi Kuźniaki zaczyna się główny turystyczny szlak pieszy Gór Świętokrzyskich, w przeszłości bardziej uczęszczany. Tutaj przez kilka lat kończyły się 100-kilometrowe maratony piesze.

Wizytówką wsi są ruiny Wielkiego Pieca hutniczego z XIX wieku zbudowanego przez rodzinę Hugona Kołłątaja, której rezydencja znajdowała się w pobliskiej Wólce Kłuckiej, gdzie można zobaczyć ruiny pałacu. Na wschód od wsi legendami okryta Góra Perzowa z urokliwą kapliczką Św. Rozalii w grocie, na szczycie. Po zachodniej stronie wsi tajemnicza Góra Dobrzeszowska z pozostałościami po dawnych pogańskich tradycjach…

Zarówno historia, jak i legendy dotyczące tej okolicy są arcyciekawe!

O Żeromskim i Wiernej Rzece

Wybitny pisarz Stefan Żeromski urodził się 14.10.1864 r. w Strawczynie. Autor wielu powieści, m.in. „Ludzie Bezdomni”, „Syzyfowe prace”, „Popioły”, „Przedwiośnie”, „Dzieje Grzechu” i „Wierna Rzeka”. O naszym regionie, „najściślejszej ojczyźnie”, pisał: „ciebie jedną kocham, cudowna, rodzinna ziemio”.

Na kartach książki „Wierna Rzeka” opisał prawdziwą historię miłosną rannego w powstaniu styczniowym księcia i niezamożnej szlachcianki. Historię tę zasłyszał młody Stefan Żeromski, gdy przebywał w majątku swojej ciotki, w Rudzie Zajączkowskiej, nad rzeką Łośną.

Siła oddziaływania tej powieści była tak wielka, że nie tylko rzeka Łośna zmieniła nazwę, ale miano to otrzymały również parafia i stacja kolejowa.

Stefan Żeromski w swoich dziełach poruszał często problematykę społeczną. Marzył, aby Polska stała się krajem powszechnego dobrobytu, tolerancji i równości. Zmarł 20 listopada 1925 r.

Szanowni Państwo,

Cele statutowe Fundacji godne są Państwa wsparcia.

Prosimy o wpłatę nawet symbolicznej kwoty – za każdą złotówkę będziemy wdzięczni i zostanie ona dobrze wykorzystana na ważne cele społeczne. (Statut Fundacji na stronie zeromski.org)

Wpłaty można dokonać na nasze konto:

Fundacja im. Stefana Żeromskiego,

25-357 Kielce

ul. Karłowicza 7/11

Nr konta: 98 1950 0001 2006 2583 4973 0002

Podziękujemy za każdą najmniejszą kwotę !!!

Sponsorami imprezy są:

Urząd Gminy w Strawczynie, Pracownia Reklamowa Wikam, Agencja Wydawnicza JP, Jerzy Bukowski, Zakład Murarski Stanisław Pacak,Skład Węgla „Diana” Sławomir Szczerek, Sklep ABC. Jan Serek, Henryk Majchrak Usługi Transportowe.